برنامه نویسی به سبک Step Ladder یا SFC در پی ال سی دلتا

📌استپ لدر یا برنامه نویسی ترتیبی(SFC)، ابزاری قدرتمند است برای پیاده سازی اپلیکیشن های ترتیبی و پیچیده که در غالب فرآیند ها مخصوصا ماشین سازی کاربرد فراوان دارد. با استفاده از استپ لدر، برنامه نویسی نسبت به روش سنتی (حافظه کمکی و ست، ریست) ساده تر می گردد، زمان اشکال یابی یا دیباگ برنامه کوتاه تر و برنامه از خوانایی بالاتری برخوردار است.
🔅یک پروژه واقعی معمولا ترکیبی از استپ لدر (SFC) و لدر پروگرام معمولی است، بدین صورت که سیکل اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک با استپ لدر اجرا می شود و سیکل دستی، شبکه مدباس، اسکیل آنالوگ و … توسط لدر پروگرام پیاده سازی می‌گردد.

استپ لدر در PLC دلتا | یوزتکنو

⁉️🖥️چگونه می توان سیکل های ترتیبی، ترکیبی را در PLC دلتا اجرا کرد؟ برنامه ی یک دستگاه را چجوری بنویسیم که باگ نداشته باشد و عیب یابی آن ساده باشد؟ برنامه نویسی PLC را از کجا شروع کنیم و راه درست و اصولی برنامه نویسی PLC چیست؟

🟦به جرات می توان گفت از مهمترین پروسه هایی که PLC برای آن ساخته شد، فرآیندهای ترتیبی، ترکیبی است تا PLC جایگزین مدار فرمان رله/کنتاکتوری شود، به همین سبب مهمترین و اصلی ترین زبان برنامه نویسی PLC لدر دیاگرام است که بیشترین نزدیکی را با مدار فرمان های صنعتی کلاسیک دارد.

🟧بهترین روش برای پیاده سازی اپلیکیشن های ترتیبی استفاده از Step Ladder (استپ لدر) است، فلگ های مربوط به Step Ladder در پی ال سی دلتا با S نمایش داده می شوند. هر برنامه ترتیبی با یک Step یا پله اول شروع می شود و به یک تابع RET ختم می گردد. در PLC دلتا میتوان تا 10 برنامه ترتیبی مستقل از هم را تا 1000 پله یا State اجرا کرد.

🟩معمولا برنامه PLC یک دستگاه واقعی، تلفیقی از برنامه نویسی به سبک SFC و لدر دیاگرام ساده است، بطور مثال، لوپ اتوماتیک را با تکنیک Step Ladder اجرا می کنند و لوپ کنترل دستی را بصورت لدر دیاگرام معمولی

🟪در این نمونه برنامه از S0 بعنوان State اول و از پله های S20 به بعد برای تعیین مراحل برنامه استفاده شده است.

🌐 لینک دانلود نرم افزار برای اعضای سایت در بخش مرکز دانلود در دسترس می باشد.

 

مثال های دیگر از روش برنامه نویسی ترتیبی یا Step Ladder:

 

مثال برنامه نویسی استپ لدر خط بسته بندی (2)

مثال برنامه نویسی استپ لدر سورتینگ بر اساس طول (4)

مثال برنامه نویسی به سبک Step Ladder یا SFC در PLC دلتا پمپ آب (5)

 

اینستاگرام یوزتکنو اگر علاقه مند به فیلم های آموزشی و بحث های فنی در زمینه اتوماسیون صنعتی هستید به ما در اینستاگرام یوزتکنو به آدرس USE.TECHNO بپیوندید.

🌼 لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

گروه صنعتی یوزتکنو طراح و مجری پروژه های اتوماسیون صنعتی و نمایندگی محصولات دلتا Delta، فروش و تامین انواع محصولات اتوماسیون صنعتی دلتا Delta با کمترین قیمت پی ال سی دلتا، آموزش استپ لدر step ladder ، برنامه نویسی ترتیبی plc  دلتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *