برنامه نویسی به سبک Step Ladder یا SFC در PLC دلتا پمپ آب

📌استپ لدر یا برنامه نویسی ترتیبی(SFC)، ابزاری قدرتمند برای پیاده سازی اپلیکیشن های ترتیبی و پیچیده در PLC دلتا است که در غالب فرآیندها مخصوصا ماشین سازی کاربرد فراوان دارد. با استفاده از استپ لدر، برنامه نویسی نسبت به روش سنتی (حافظه کمکی و ست، ریست) ساده تر می گردد، زمان اشکال یابی یا دیباگ برنامه کوتاه تر می شود و برنامه از خوانایی بالاتری برخوردار است.
🔅یک پروژه واقعی معمولا ترکیبی از استپ لدر (SFC) و لدر پرورگرام معمولی است، بدین صورت که سیکل اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک با استپ لدر اجرا می شود و سیکل دستی، شبکه مدباس، اسکیل آنالوگ و … توسط لدر پروگرام پیاده سازی می‌گردد.

💥مثال برنامه نویسی

استپلدر پمپ با یوزتکنو

💧🚰کنترل چنج اور پمپ تخلیه
❓پرسش:
برای کنترل سطح آب مخزن از دو پمپ P1 و P2 استفاده شده است، روند کار بدین صورت است که وقتی سطح آب به سنسور B2 می رسد پمپ P1 روشن می شود و وقتی سطح آب کمتر از سنسور B1 می شود پمپ خاموش می گردد. دفعه بعد که سطح آب به بالاتر از سنسور B2 رسید، پمپ P2 روشن می گردد و فرآیند را تکرار می کند در حقیقت پمپ های P1 و P2 به طور متناوب روشن می‌شوند (Changeover)

🔅نکته1: اگر سطح آب به سنسور B3 رسید می بایست هر دو پمپ روشن شوند و وقتی سطح آب درون مخزن کمتر از سنسور B1 شد خاموش گردند.
🔅نکته2: اگر سنسور B3 بیشتر از 3 دقیقه روشن بماند چراغ سیگنال آلارم می بایست شروع به چشمک زدن کند. (2 ثانیه یکبار)
🔅نکته3: برای انجام فعالیت های تعمیرات و نگهداری، ممکن است یکی یا هر دو پمپ از سرویس خارج شوند، اگر پمپی از سرویس خارج شد نباید به هیچ عنوان روشن گردد.

توضیح کامل فرآیند و برنامه استپ لدر در فیلم آموزشی :

با تشکر از مهندس صفاری

لینک دانلود برنامه

مثال های دیگر از روش برنامه نویسی ترتیبی یا Step Ladder:

مثال برنامه نویسی استپ لدر

مثال برنامه نویسی استپ لدر خط بسته بندی

مثال برنامه نویسی استپ لدر سورتینگ بر اساس طول

اینستاگرام یوزتکنو اگر علاقه مند به فیلم های آموزشی و بحث های فنی در زمینه اتوماسیون صنعتی هستید به ما در اینستاگرام یوزتکنو به آدرس USE.TECHNO بپیوندید.

🌼 لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

گروه صنعتی یوزتکنو طراح و مجری پروژه های اتوماسیون صنعتی و نمایندگی محصولات دلتا Delta، فروش و تامین انواع محصولات اتوماسیون صنعتی دلتا Delta با کمترین قیمت، کد برنامه PLC دلتا، آموزش رایگان برنامه نویسی PLC، نمونه مثال برنامه نویسی در اتوماسیون صنعتی، کد برنامه استپ لدر ، کد برنامه STEP LADDER

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *