برنامه شبکه مدباس بین PLC دلتا و آردوینو (Arduino)

🔹در مثال شبکه مدباس بین پی ال سی دلتا و آردوینو، PLC دلتا مستر (Master) است و با میکرو کنترلر آردوینو Arduino تحت شبکه RS485 و پروتکل مدباس RTU ارتباط می گیرد.
🔸برد آردوینو در این برنامه، نقش Slave را دارد و همانند ماژول کاربردی DVP06XA (4 ورودی آنالوگ/ 2 خروجی آنالوگ ) کانفیگ شده است.

🔺در حقیقت نقطه کلیدی و مهم این برنامه، پیاده سازی پروتکل مدباس داخل میکرو کنترلر آردوینو است که با کمک و استفاده از این پروژه انجام شده است.

🔹نقشه سیم کشی و آدرس های شبکه مدباس درون برنامه Ardunio بصورت کامنت در دسترس است.
🔸این برنامه را علاوه بر Arduino میتوانید بر روی تمامی میکرو کنترلر های منطبق بر IDE آردوینو مثل AVR نیز اجرا کنید.

🔷نکته: IDE آردوینو را می توانید از اینجا دانلود کنبد.

پیاده سازی و اجرای پروتکل مدباس در نرم افزار visual studio

آردوینو (Arduino) چیست؟

آردوینو یک پلتفرم متن باز برای توسعه سیستم های الکترونیکی است که شامل یک برد کامپیوتری کوچک، زبان برنامه نویسی ساده و محیط توسعه گرافیکی است. این پلتفرم برای کاربرانی که به دنبال یادگیری و توسعه پروژه های الکترونیکی هستند، بسیار مناسب است. به کمک آردوینو، کاربران می توانند به راحتی سیستم های الکترونیکی خود را طراحی، برنامه نویسی و کنترل کنند.

آردوینو (Arduino) در اتوماسیون صنعتی چه کاربردی دارد؟

در اتوماسیون صنعتی، آردوینو به عنوان یک کنترلر الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از آردوینو، می‌توان سیستم‌های کنترلی مختلف را طراحی و پیاده‌سازی کرد. به عنوان مثال، می‌توان از آردوینو برای کنترل دما، رطوبت، نور، سرعت و… در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی استفاده کرد. همچنین، آردوینو به عنوان یک واسط بین دستگاه‌های مختلف نظیر سنسورها، موتورها و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آردوینو با PLC ارتباط می‌تواند برقرار کند. برای ارتباط شبکه مدباس بین PLC دلتا و آردوینو، می‌توان از پروتکل‌های ارتباطی مختلف نظیر Modbus، Profibus و… استفاده کرد. همچنین، برای اتصال آردوینو به PLC، می‌توان از ماژول‌های ترنسیور و کتابخانه‌های مختلف نظیر ModbusMaster و ModbusSlave استفاده کرد. این ماژول‌ها از طریق پورت سریال آردوینو به آن متصل می‌شوند که این کتابخانه‌ها به آردوینو امکان ارسال و دریافت داده‌ها از شبکه مدباس را می‌دهند. با استفاده از این روش‌ها، آردوینو به عنوان یک دستگاه کنترلی در شبکه مدباس قابل استفاده است.

🔔نمونه برنامه‌ شبکه مدباس بین PLC دلتا و آردوینو در مرکز دانلود سایت و در دسترس اعضا سایت قرار داده شد.

⚠ عضویت در سایت رایگان می باشد.

اینستاگرام یوزتکنو اگر علاقه مند به فیلم های آموزشی و بحث های فنی در زمینه اتوماسیون صنعتی هستید به ما در اینستاگرام یوزتکنو به آدرس USE.TECHNO بپیوندید.

🌼 لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

گروه فنی مهندسی یوزتکنو طراح و مجری پروژه های اتوماسیون صنعتی و نمایندگی رسمی محصولات دلتا Delta، فروش و تامین انواع محصولات اتوماسیون صنعتی دلتا Delta با کمترین قیمت خرید انواع plc دلتا، پی ال سی دلتا، میکرو کنترلر، آردوینو، برنامه Ardunio

1 نظر در “برنامه شبکه مدباس بین PLC دلتا و آردوینو (Arduino)

  1. فرزاد گفت:

    سلام
    برنامه داده شده جهت plc باعث هنگ کردن ارتباط بین hmi plc میگردید. علاوه براینکه این برنامه ناقص میباشد و دستوراتی جهت تبادل دیتا بین اردوینو ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *