ارتباط مدباس بین PLC دلتا و انواع اینورتر (INVT، LS، Delta و TECO) 🔌

ارتباط PLC دلتا از طریق شبکه مدباس با انواع اینورترها از جمله اینورتر دلتا، اینورتر ال اس، اینورتر اینوت و اینورتر تکو (INVT، LS، Delta و TECO) در این بخش برنامه نویسی و مورد بررسی قرار گرفت.

آموزش ارتباط PLC دلتا از طریق شبکه مدباس با انواع اینورترها از جمله اینورتر دلتا برای فعالان صنعت در دسترس قرار گرفت. در این آموزش، PLC دلتا به صورت همزمان به چهار برند رایج اینورتر در بازار ایران متصل می گردد (Delta، LS، INVT و Techo). نکته ی اصلی این آموزش این است که بدون استفاده از توابع MODRD، MODWR و …  در PLC دلتا این ارتباط برقرار می‌گردد.

هدف این است که از طریق برنامه لدر PLC ، انواع اینورتر ها را Run یا Stop کنیم، جهت چرخش درایو ها را مشخص کنیم یا سرعت انواع اینورتر را تنظیم کنیم و درکل بتوانیم توسط PLC اینورتر ها را کنترل کرده و آلارم های مربوط به هر کدام را بخوانیم و گزارشی به HMI دلتا بدهیم و صحت عملکرد اینورتر ها را مورد بررسی قرار دهیم.

در این مثال، HMI از طریق COM1 به PLC متصل شده (پورت RS232) و PLC از طریق COM2 به اینورتر ها وصل شده است. (پورت RS485) در حقیقت HMI مستر (Master) PLC است و PLC مستر اینورتر ها می‌باشد.

برای کنترل هر اینورتر دو پارامتر اصلی وجود دارد:

 • Master frequency command source (مرجع فرمان فرکانس یا سرعت درایو)
 • Operation command source (مرجع استارت و استوپ اینورتر)

به منظور کنترل اینورتر از طریق مدباس می بایست این دو پارمتر را در قدم اول تنظیم کنیم. در اینورتر دلتا این پارامترها 00-20 و 00-21 هستند. پارامتر 00-20 مشخص می‌کند که فرکانس اینورتر از چه طریقی تنظیم شود و 00-21 مشخص می‌کند اینورتر از چه طریقی ران و استاپ شود. این دو پارامتر به ترتیب روی یک و دو تنظیم می‌شود که به معنی RS-485 یا ارتباط مدباس می‌باشد.

00-20 = 1

00-21 = 2

سایر پارامترها که می‌بایست بر روی اینورتر تنظیم شود مربوط به پورت سریال یا RS-485 می‌باشد. پارامتر اول در اینورتر دلتا پارامتر 00-09 که استیشن نامبر اینورتر را مشخص می کند، توجه کنید که استیشن نامبر تجهیزات بر روی شبکه مدباس باید بصورت یونیک یا منحصر به فرد تنظیم گردد. پارامتر دوم، سرعت تبادل اطلاعات روی باس یا همون بادریت می‌باشد که در اینورتر دلتا پارامتر 01-09 است. مورد بعدی مربوط به پروتکل شبکه می‌باشد که روی (8,N,1,RTU) تنظیم شده و نشان می‌دهد دیتای هر بایت 8 بیت است، پرییتی (Parity) نداریم None ، استاپ بیت به اندازه یک بیت و پروتکل به صورت RTU تنظیم شده است در اینورتر دلتا این پارامتر 09-04 می‌باشد.

در اینورتر دلتا این پارامتر می‌بایست بدین صورت تنظیم گردد.

09-00 = 1 (1~255)

09-01 = 9.6

09-04 = 12

به ترتیب برای سایر اینورتر ها نیز این پارامترها تنظیم می‌شوند که در داخل فیلم به طور کامل توضیح داده می‌شود.

برای شکل دهی شبکه مدباس بر روی PLC می‌بایست در قدم اول، پورت RS485 یا Com2 از PLC را همانند پورت سریال اینورترها کانفیگ یا تنظیم کنیم. مرحله دوم معرفی استیشن نامبر اینورترها روی شبکه به PLC است و مرحله سوم نوشتن آدرس هایی که  PLC باید از روی مدباس بخواند و بنویسد. مرحله چهارم ثبت فعال بودن یا غیر فعال بودن اینورترها و در مرحله آخر روشن کردن شبکه مدباس است. این مراحل بصورت کامل در فیلم توضیح داده شده است و بصورت کامنت در نمونه برنامه مشخص است.

هیچ برنامه ای برای ارتباط با اینورترها در HMI نوشته نشده ما فقط به Special Register های PLC مقدار دهی کردیم تا شبکه شکل بگیرد، در حقیقت شبکه مدباس با مقدار دهی رجیستر های مخصوص PLC کانفیگ شده است. (HMI فقط با PLC در ارتباط است)

از طریق HMI دلتا میتوانیم:

 • سرعت اینورترها را تنظیم کنیم
 • اینورترها را RUN و STOP کنیم
 • وضعیت اینورترها را مشاهده کنیم
 • اگر اینورتر آلارمی داشته باشد میتوانیم مشاهده کنیم.
 • هر کدام از اینورترها را میتوانیم با دکمه ENABLE یا DISABLE از شبکه خارج کنیم
 • در حالتیکه به هر دلیلی PLC نتواند با هرکدام از اینورترها ارتباط برقرار کند روشن شدن چراغ LINK ERROR قابل مشاهده است.
 • برای جلوگیری از کند شدن شبکه، میتوانیم اینورترهایی که استفاده نمی‌شود را با کمک HMI از شبکه خارج کنیم.

یکی دیگر از مزایای مهم این روش این است که می‌توانید تمام آدرس ها را بصورت داینامیک تعریف کنید و اگر مدل یا برند اینورتر تغییر کرد نیازی به دسترسی به سورس برنامه نیست و کاربر می‌تواند با تنظیم آدرس‌های شبکه از طریق HMI مجددا شبکه را برقرار کند.

توصیه میکنیم در پروژه های واقعی برای RUN و STOP کردن اینورتر از مدباس بعنوان گزینه دوم استفاده کنید و همیشه یک آلترناتیو در کنار آن داشته باشید که در صورت قطع شدن شبکه و مسائل این چنینی باز هم بتوانید با روش اول اینورتر را قطع و وصل کنید.

🔔نمونه برنامه‌ مدباس بین PLC دلتا و انواع اینورتر (INVT، LS، Delta و TECO) در مرکز دانلود سایت و در دسترس اعضا قرار داده شد.

اینستاگرام یوزتکنو اگر علاقه مند به فیلم های آموزشی و بحث های فنی در زمینه اتوماسیون صنعتی هستید به ما در اینستاگرام یوزتکنو به آدرس USE.TECHNO بپیوندید.

🌼 لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

گروه فنی مهندسی یوزتکنو طراح و مجری پروژه های، اتوماسیون صنعتی و نمایندگی محصولات دلتا Delta، فروش و تامین انواع محصولات اتوماسیون صنعتی دلتا Delta با کمترین قیمت اینورتر دلتا، پروتکل مدباس در PLC،راه اندازی شبکه مدباس، آدرس دهی در مدباس، آموزش مدباس دلتا ، ارتباط MODBUS

دیدگاهی در مورد “نمونه برنامه ارتباط مدباس بین PLC دلتا و انواع اینورتر (INVT، LS، Delta و TECO) 🔌

 1. کیوان جهانگیری گفت:

  سلام. وقت بخیر
  برای اینورتر imaster u1 کد هگز برای فرکانس 0705 و برای فرمان استارت استپ 0706 کد هگز برای Status و Alarm رو نمیدونم
  کسی میتونه کمک کنه

 2. ناصر بایرامی گفت:

  سلام. وقت بخیر تشکر از آموزش های عالی که گذاشتید
  در بخش توپولوژی فرمودید ارتباط HMI با PLC 14SS از طریق COM1 ,به صورت RS232 هست، PLC 14SSکه فقط یک COM ، اونم RS485 هست چطوری از یک COM هم به HMI وهم اینورترها ارتباط بدیم. ممنون

  1. محمد گفت:

   دوتا پورت شبکه داره دوست عزبز بیستر نگاه کن به پی ال سی یکی زیر و یکی روی پی ال سی هست

 3. امیرحسین صفاری گفت:

  سلام
  پی ال سی 14SS دو عدد پورت سریال دارد، COM1 بصورت RS232 است و COM2 بصورت RS485 هست

 4. مرتضی بخشی گفت:

  سلام وقت بخیر
  قبلا گفته بودین برنامه پی ال سی بهتره که مستقل از اچ ام ای باشه
  ولی اینجا کاملا برنامه تو اچ ام ای نوشته شده
  تو پروژه واقعی هم مثل این برنامه پیشنهاد میدین برای مقدار دهی ها و بعضی محاسبات که از کد لوآ بیشتر استفاده بشه یا بهتره با لدر پی ال سی مقدار دهی ها و بعضی محاسبات رو انجام بدیم

 5. امیرحسین صفاری گفت:

  سلام
  در این مثال هم، برنامه PLC مستقل از HMI است، فقط در ابتدا HMI رجیسترهای مرتبط با جدول مودباس یا PLC Link را مقدار دهی میکند. این رجیستر ها مانداگار هستند و با خاموش شدن PLC مقدارشون صفر نمیشود.
  هدف اول از این برنامه، نمایش قابلیت ارتباط مدباس در PLC دلتا است که بدون برنامه نویسی هم میتوان ارتباط مدباس را با مقدار دهی رجیستر های مربوطه انجام داد.
  هدف دوم، نمایش قابلیتهای Lua در HMI دلتا است که میتوان بخشی از کار محاسباتی PLC را بدون تداخل در پروسه به HMI منتقل کرد

 6. سعید گفت:

  سلام طیق آموزش فوق سه عدد درایو راشبکه کردم ولی سیستم کار نمیکنه مشکل از کجاست
  درایوها هیوندای N700E و ENC و پرتوتوان هست
  ممنون از راهنماییتون

  1. Admin گفت:

   سلام وقت بخیر
   هر برندی آدرس های متفاوتی برای مدباس دارد، که داخل دفترچه راهنمای اون هست.

   یا آدرس های مدباس را اشتباه نوشتید یا تنظیمات شبکه تون درست نیست.

 7. رضا گفت:

  سلام مهندس ببخشید یی سوال داشتم
  از طریق plc link با DTC 1000 ارتباط برقرار کردم ارتباط بعد چند دقیقه قطع میشه و باید PLC رو run/stop کنم تا دوبار ارتباط وصل بشه
  ولی وقتی رو hmi ارتباط میگیرم بدون PLC ارتباط درسته و مشکلی نداره

 8. امیرحسین صفاری گفت:

  Polling Time یا زمان رفرش شبکه در روش PLC Link در کمترین میزان است یعنی به محض اینکه اسلیو به دستور مستر پاسخ میدهد مستر دستور بعدی را ارسال میکند. (به محض پاسخ DTC1000 به PLC، درجا و بدون هیچ درنگی PLC دوباره دستورِ خواندن یا نوشتن را ارسال میکند.)
  به زبان ساده‌تر سرعت PLC Link از همه روش ها بیشتره و بعضی از تجهیزات با این سرعت نمیتوانند کار کنند، برای حل این مشکل کافیه زمان Polling Time را در روش PLC Link بصورت دستی تنظیم کنید، مثلا بر روی ۱۰۰ یا ۵۰۰ میلی‌ثانیه تنظیم کنید

 9. امیرحسین صفاری گفت:

  برای تنظیم Polling Time بصورت دستی، بیت M1352 را سِت کنید، M1351 را ریست کنید و به رجیستر D1431 برحسب میلی ثانیه مقدار دهید

 10. رضا گفت:

  سلام مهندس این ریجستر برای PLC 28ss2 قابلیت فعال شدن داره؟

 11. رضا گفت:

  سلام مهندس این روشی رو که فرمودید رو تست گرفتم ولی بازم بد چند دقیقه شبکه قطع شد.
  مهندس بادریت روی 9600 هستش افزایش سرعت تاثیری میتونه این مشکل رو حل کنه؟

  1. Admin گفت:

   مشکل شما این است که ست پوینت به صورت دائم رایت میشه . عملیات رایت را وقتی انجام دهید که ست پوینت عوض میشود.

 12. رضا گفت:

  سلام مهندس ببخشید چطوری میشه این کار انجام داد امکانش هست توضیح بیشتر بدین ممنون میشم

 13. رضا گفت:

  سلام میخواستم تو PLC link دما رو به صورت اعشاری بخونم یعنی به صورت 32 بیتی
  چطوری میشه این کار رو کرد؟

  1. امیرحسین صفاری گفت:

   سلام
   مقدار رجیستر مربوط به طول دیتا را عدد 2 وارد کنید و از توابع فلوت برای مقدار دهی به رجیسترهای PLC استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *